Prostatos adenoma: terapijos principai

Apie 30 milijonų vyrų visame pasaulyje - kas trečias stiprios lyties vyresnis nei 50 metų ir beveik 90% vyresnių nei 90 metų vyrų - kenčia nuo prostatos adenomos. Net šiek tiek padidėjus liaukos apimčiai, gali būti iškalbingas klinikinis vaizdas, kuris sumažina gyvenimo kokybę. Be to, tarp žmonių yra nuomonė, kad gerybinis navikas yra tik akmens metimas nuo vėžio.

vyro prostatito simptomai

Norėdami pagerinti prognozę ir palengvinti būklę, vyrai ryja tabletes saujelėmis. Tačiau urologai perspėja: ne visi adenomos gydymo metodai yra veiksmingi. Be to, pacientui apskritai ne visada reikia gydymo.

Kodėl aš?

Iki šiol patikimos prostatos hiperplazijos priežastys nėra žinomos, tačiau buvo nustatyta sąsaja tarp šios ligos ir daugybės kitų patologijų ir būklių.

Vyrams, turintiems nepalankų paveldimumą (ligos šeimoje buvusią anamnezę), taip pat nutukimą, 2 tipo cukrinį diabetą ir erekcijos disfunkciją, yra didesnė rizika susirgti prostatos adenoma. Dažniau sėdinčio gyvenimo būdo atstovai susiduria su gerybiniu prostatos padidėjimu, palyginti su atletiškais ir aktyviais stipriosios lyties atstovais.

Amžius išlieka vienu iš pagrindinių adenomos rizikos veiksnių. Liga retai aplenkia vyrus iki 40 metų. Su amžiumi susijęs adenomų „selektyvumas" yra susijęs su fiziologiniais hormoninio lygio pokyčiais po 50 metų. Šiuo atžvilgiu daugelis ekspertų mano, kad prostatos hiperplazija yra normali būklė vyresniame amžiuje.

Ar tai beveik vėžys?

Taip pat yra gerų žinių tiems, kurie kenčia nuo BPH. Sergant prostatos vėžiu, hiperplazija siejama tik su bendrais simptomais ir padidėjusiu prostatos specifinio antigeno (PSA) lygiu.

Norėdami atmesti piktybinę ligą, vyrai turėtų kreiptis į gydytoją, jei jie turi problemų su šlapinimu. Patvirtinus gerybinį liaukos išsiplėtimo pobūdį, galima lengvai atsikvėpti: adenoma nedidina vėžio rizikos, o juo labiau „neišvirsta" į vėžį.

Ar reikia gydyti?

Jei adenomos simptomai yra gana lengvi ir nesukelia vyrams stipraus diskomforto, ligos terapija sumažinama iki . . . laukimo. Tačiau reikės pakeisti keletą gyvenimo būdo, būtent:

 • reguliarus šlapinimasis, taip pat ir nesant noro;
 • vazokonstriktorių sukeliančių nosies lašų (ksilometazolino ir kt. ) ir antialerginių vaistų, ypač pirmosios kartos antihistamininių vaistų (chloropiramino, klemastino ir kt. ), kurie gali prisidėti prie šlapimo susilaikymo, atmetimas;
 • sumažinti alkoholio ir kofeino vartojimą, kurie dirgina šlapimo takus ir turi nepageidaujamą diuretikų poveikį esant adenomai;
 • streso veiksnių poveikio mažinimas;
 • reguliarus fizinis aktyvumas;
 • įšaldymo atskirtis;
 • stiprinant dubens raumenis Kegelio pratimais.

Jei, nepaisant gyvenimo būdo pasikeitimo, klinikinis adenomos vaizdas tampa ryškesnis arba iš pradžių jos simptomai vyrui sukelia didelį diskomfortą, skiriami vaistai.

Kaip gydyti?

Prostatos adenomos atveju naudojami kelių farmakologinių grupių vaistai.

 1. Alfa blokatoriai.Tai apima doksazosiną, tamsuloziną, prazosiną. Jie selektyviai blokuoja receptorius, esančius lygiajame prostatos raumenyje, šlapimo pūslės kakle ir prostatos šlaplėje, taip pat pačiame šlapimo pūslėje. Dėl to sumažėja lygiųjų raumenų tonusas ir sumažėja ligos simptomai. Poveikis pasireiškia praėjus 1-2 savaitėms nuo gydymo pradžios, nors kartais vyrai pastebi pagerėjimą jau pirmosiomis gydymo dienomis.
 2. 5-alfa reduktazės inhibitoriai.Šios grupės vaistai - finasteridas ir dutasteridas - blokuoja fermentą, kuris paverčia vyriškąjį lytinį hormoną testosteroną aktyvesne forma - dihidrotestosteronu. Dėl to sumažėja prostatos dydis ir palengvėja adenomos simptomai. Tačiau reikia nepamiršti, kad aktyvaus testosterono lygio sumažėjimas gali būti susijęs su labai nepageidaujamais šalutiniais poveikiais, tokiais kaip erekcijos disfunkcija ir sumažėjęs libido.
 3. Kombinuota terapija.Alfa adrenoblokatorių ir 5-alfa reduktazės inhibitorių deriniai gali būti skiriami pacientams, kuriems yra sunkių adenomos simptomų kartu su žymiai padidėjusiu liaukos dydžiu. Rusijos rinkoje buvo užregistruotas kompleksinis vaistas, kuriame yra dutasterido + tamsulozino derinio.
 4. PDE-5 inhibitoriai.Šios grupės priemonės apima garsųjį sildenafilį, tadalafilį, vardenafilį, kurie padeda atpalaiduoti lygiuosius raumenis, esančius kavernozėje, taip padidinant varpos kraujotaką. Narkotikai, kuriuos daugelis vyrų laiko tik intymaus gyvenimo normalizavimo priemone, gali palengvinti gyvenimą su adenoma. Ryškiausią poveikį šiuo atžvilgiu rodo tadalafilis. Įrodyta, kad ilgalaikis jo vartojimas gali žymiai sumažinti apatinių šlapimo takų simptomų, būdingų prostatos hiperplazijai, sunkumą.

Bet kaip su „žolelėmis"?

Fitopreparatai, tarp kurių yra įvairių augalų ir aliejų ekstraktų, yra labai populiarūs tarp pacientų ir gydytojų.

 1. Sabalo palmių ekstraktas.Vienas iš garsiausių vaistažolių, vartojamas prostatos adenomai gydyti. Veikliosios medžiagos yra riebalų rūgščių, fitosterolių ir alkoholių sudėtis, esanti ekstrakte. Tikslus veikimo mechanizmas nežinomas. Manoma, kad vaistas turi antiandrogeninį poveikį, blokuoja 5-alfa-reduktazę ir pasižymi priešuždegiminiu poveikiu. Įrodymų bazė yra labai abejotina: tyrimai nenustatė kliniškai reikšmingo poveikio gydant prostatos adenomos vaistą.
 2. Afrikos slyvų žievės ekstraktas.Manoma, kad šio vaisto mechanizmas yra pagrįstas priešuždegiminėmis ir antiandrogeninėmis savybėmis. Tačiau Afrikos slyvų žievės ekstraktas buvo ištirtas labai mažai, deja, nėra įtikinamų jo veiksmingumo įrodymų. Teisybės dėlei verta paminėti, kad „Cochrane Collaboration" tyrimas parodė, kad ekstraktas gali būti naudingas mažinant apatinių šlapimo takų simptomų sunkumą. Vaistą reikia toliau tirti.
 3. Moliūgų sėklos.Jie daugelį dešimtmečių buvo naudojami Rusijos praktikoje gydant adenomas. Tyrimai rodo, kad moliūgų sėklos iš tikrųjų gali palengvinti ligos simptomus. Tuo pačiu metu jų perkeliamumas yra puikus. Siūlomas veikimo mechanizmas pagrįstas uždegiminio proceso sunkumo sumažėjimu.

Apibendrindami pabrėžiame, kad prostatos adenomą galima sėkmingai suvaldyti tiek besilaukiančios taktikos pagalba, tiek naudojant šiuolaikinius vaistus. Pagrindinis dalykas yra įsitikinti, kad procesas yra gerybinis, ir tada jūs galite toliau mėgautis gyvenimu ramia širdimi.