Lėtinis prostatitas

Lėtinis prostatitas yra užsitęsęs uždegimas, atsirandantis dėl infekcijos ar gretutinių prostatos patologijų.

lėtinio prostatito požymiai

Lėtinis prostatitas diagnozuojamas bet kokio amžiaus vyrams. Remiantis statistika, ši liga yra dažniausia pas urologą besilankančių pacientų, jaunesnių nei 50 metų, priežastis. Lėtinės formos bakteriologinis tyrimas atskleidžia ligos sukėlėją tik 5-10% pacientų. Daugeliu atvejų ligos priežastimi laikomi kiti veiksniai. Yra žinoma, kad infekcijos buvimas nėra būtina sąlyga ligos atsiradimui. Lėtinis prostatos uždegimas yra polietiologinė patologija, atsirandanti dėl kelių priežasčių ir provokuojančių veiksnių. 90-95% pacientų gydymas antibiotikais yra ribotas arba nėra veiksmingas.

Lėtinio prostatito klasifikacija

Etiologinė lėtinio prostatito klasifikacija išskiria dvi pagrindines ligos formas: lėtinį bakterinį (infekcinį) prostatitą ir lėtinį nebakterinį (aseptinį) prostatitą / lėtinį dubens skausmo sindromą (CPPS).

Etiologinė lėtinio prostatito klasifikacija apima:

 1. Lėtinis bakterinis prostatitas.
 2. Lėtinis nebakterinis (aseptinis) prostatitas / CPPS („prostatodinija" arba „skausminga prostata", pasenęs terminas, vartojamas patologijai apibrėžti).
 3. Lėtinis nebakterinis (aseptinis) prostatitas / CPPS su uždegiminiu komponentu (leukocitų koncentracija prostatos, spermos ir pirmosios šlapimo dalies sekrecijoje žymiai padidėja).
 4. Lėtinis nebakterinis (aseptinis) prostatitas / CPPS be uždegiminio komponento (baltųjų kraujo kūnelių koncentracija prostatos, spermos ir pirmosios šlapimo dalies sekrecijoje yra nepakankama uždegimui).
 5. Asimptominis lėtinis prostatitas (nustatytas laboratorinių tyrimų metu, kliniškai nepasireiškia).

Lėtinis bakterinis prostatitas yra reta patologija, kaip matyti iš aukščiau pateiktos statistikos. Infekcija sukelia lėtinį pasikartojantį prostatos uždegimą kiekvienam iš dešimties pacientų. Patologija dažnai siejama su kitomis urogenitalinių organų infekcinėmis ligomis. Dažniausiai tai sukelia nespecifinė infekcija, tačiau, esant LPL, lėtinį liaukos uždegimą gali sukelti chlamidijos, ureaplazmozė, mikoplazmozė ar kiti specifiniai mikroorganizmai.

Lėtinis nebakterinis (aseptinis) prostatitas arba lėtinis dubens skausmo sindromas yra ilgalaikė pasikartojanti liga, atsirandanti dėl aseptinio prostatos uždegimo. Tai menkai suprantama patologija. Esant ligos simptomams, atliekant tyrimus nustatomi baltieji kraujo kūneliai liaukos sekrete, spermoje, pradinėje šlapimo dalyje, tačiau bakteriologinių tyrimų rezultatai yra neigiami. Kitais atvejais nėra infekcijos požymių, nėra ryškios leukocitozės su ryškiais simptomais.

Taip pat atskirkite lėtinį prostatitą ūminėje fazėje ir lėtinį prostatitą remisijos fazėje. Ciklo eiga būdinga tiek bakteriniam, tiek neinfekciniam prostatos uždegimui. Lėtinio prostatito paūmėjimas abiem atvejais padidina simptomus.

Patologinė (patomorfologinė) lėtinio prostatito klasifikacija pacientams ir gydytojams yra ribota.

Lėtinio prostatito priežastys

Lėtinio bakterinio prostatos uždegimo priežastys

Lėtinis infekcinis prostatitas atsiranda dėl prostatos liaukos audinių infekcijos. Dažniausia uždegimo priežastis yra E. coli arba E. coli. Rečiau sėjami enterokokų, Klebsiella, Proteus, Pseudomonas genties mikrobai.

Kaip ir kai kurie kiti mikrobai, E. coli sugeba suformuoti plonas bioplėveles, susidedančias iš bakterijų sankaupų ir tvirtai pritvirtintas prie latakų gleivinės. Tai paaiškina, kodėl lėtinį prostatitą ne visada galima išgydyti. Manoma, kad infekcija plinta kylanti per šlaplę. Tačiau infekcija taip pat gali išplisti limfogeniškai ir hematogeniškai.

Lėtinio infekcinio prostatito atsiradimą lemiantys veiksniai yra šie:

 • lytiškai aktyvus amžius;
 • prostatos adenoma arba gerybinė prostatos hiperplazija;
 • šlaplės susiaurėjimas;
 • neapipjaustyta varpos apyvarpė;
 • šlapimo pūslės kaklo hipertrofija;
 • medicininės procedūros (šlapimo pūslės kateterizacija, cistoskopija);
 • genetinės ir anatominės savybės, linkusios į ligą.

Lėtinio nebakterinio prostatos uždegimo priežastys

Tikslios lėtinio nebakterinio prostatito priežastys nėra žinomos. Gali būti, kad šią ligą sukelia virusai ar bakterijos, kurių nenustato bakterijų pasėlis, išskiriantis prostatą. Tačiau dauguma mokslininkų ir gydytojų mano, kad lėtinis nebakterinis (aseptinis) prostatitas / CPPS yra polietiologinė liga, atsirandanti dėl kelių neigiamų veiksnių derinio, būtent:

 • dviračių sportas;
 • prostatos liaukos audinių dirginimas, kai šlapimas patenka į jos kanalus;
 • Prostatos liaukos dirginimas dėl bet kokio maisto ar gėrimo vartojimo (ypač dėl maisto alergijos ar celiakijos)
 • dubens organų nervinės inervacijos funkciniai sutrikimai;
 • dubens dugno raumenų atrofija;
 • stresas, psichoemocinis stresas;
 • patologija prostatos liaukoje, likusi po ilgalaikio ūminio prostatito;
 • hormoniniai sutrikimai;
 • šlapimo pūslės ligos;
 • šaltas klimatas.

Kadangi tikslios ligos priežastys nėra gerai žinomos, gali būti sunku gydyti lėtinį prostatitą.

Lėtinio prostatito simptomai

Lėtiniam bakteriniam (infekciniam) prostatitui būdinga ciklinė eiga. Paūmėjimo fazę pakeičia remisijos fazė. Tarp paūmėjimų simptomų praktiškai nėra. Yra aiškus ryšys tarp kitų urogenitalinių organų ligų - uretrito, epididimito, cistito. Šių patologijų priežastis, kaip taisyklė, yra tas pats patogenas, sukeliantis lėtinį prostatitą. Simptomai paūmėjimo metu yra dizuriniai reiškiniai (dažnas šlapinimasis, mėšlungis ir deginimo skausmai šlapinantis) ir įvairaus intensyvumo skausmas tarpvietėje, kapšelyje, kryžkaulyje, švitinant varpą.

Bendra būklė paprastai yra patenkinama. Nėra apsinuodijimo požymių, kūno temperatūra nepadidėja. Prostatos liauka, tikrinant per tiesiąją žarną (tiesiojoje žarnoje), gali būti normali arba šiek tiek patinusi, be ūmaus prostatito būdingo aštraus skausmo.

Lėtiniam nebakteriniam (aseptiniam) prostatitui / CPPS būdingi įvairaus sunkumo (nuo nuobodžių plaučių iki intensyvių) skausmai dubens, tarpvietės, kryžkaulio srityje ir yra skiriamasis ligos požymis (aseptinis lėtinis prostatitas). Prostatos liaukos uždegimo požymiai yra nestiprūs ir pastebimi 50% atvejų. Kitiems pacientams jų gali nebūti.

Galimas kraujo buvimas spermoje, skausminga ejakuliacija, tuštinimasis, dizuriniai reiškiniai. Simptomai gali būti skirtingi. Skausmas skiriamas tarpvietei, tiesiosios žarnos, todėl žmogui sunku rasti sėdimąją padėtį. Taip pat galimas nuovargis, nereikalingas nuovargis, sąnarių ir raumenų skausmai. Kai kurie pacientai skundžiasi sumažėjusiu lytiniu potraukiu, erekcijos disfunkcija (impotencija).

Asimptominis lėtinis prostatitas neturi šiai ligai būdingų simptomų, todėl jos pavadinimas. Atliekant laboratorinį prostatos sekrecijos tyrimą nustatoma leukocitozė, galimas konkretaus prostatos antigeno kiekio padidėjimas. Kitų ligos požymių nėra.

Lėtinio prostatito diagnozė

Pagrindiniai lėtinio infekcinio prostatito diagnozavimo metodai yra laboratoriniai tyrimai ir vietiniai tyrimai leukocitų šaltiniui šlapime ir spermoje nustatyti.

Trijų stiklinių šlapimo mėginys padeda nustatyti uždegimą. Tam pacientas šlapinasi į tris bandymo talpyklas. Masažuojant prostatą tarp antrojo ir trečiojo indų, stimuliuojama liaukos sekrecija. Dėl to šlapime trečioje talpykloje bus prostatos išskyros (leukocitai, eritrocitai, bakterijos), kurios nustatomos analizės metu. Nereikia specialiai masažuoti prostatos ir tirti grynos liaukos sekrecijos.

Šlapimas iš trečios talpyklos gali būti siunčiamas atlikti bakteriologinius tyrimus, pasodinant maistinę terpę. Esant bakterijų augimui, atliekamas jautrumo antibiotikams tyrimas. Metodas padeda tiksliau ir efektyviau atlikti gydymą. Kadangi prostatos sekrecija yra reikšminga spermos dalis, mikroskopija ir ejakuliato spermos kultūra taip pat leidžia teisingai diagnozuoti.

Lėtinį bakterinį (infekcinį) prostatitą lydi nedidelis PSA padidėjimas. Po sėkmingo gydymo jo lygis sumažėja. Ultragarsas ir kiti instrumentiniai tyrimai neturi reikšmingos diagnostinės vertės.

Lėtinio nebakterinio (aseptinio) prostatito / CPPS diagnozė gali būti sunki. Dažnai diagnozė nustatoma išskiriant kitas urogenitalinio trakto ir bakterinio prostatito patologijas. Tam naudojami instrumentiniai ir laboratoriniai metodai: šlapimo mikroskopija (trijų stiklų tyrimas atliekamas ir po prostatos masažo), spermatozoidų ar prostatos sekrecijos, o po to skiepijama maistinėje terpėje. Tyrimų sąraše yra PSA analizė (diferencinė vėžio ir uždegiminių prostatos ligų diagnostika).

Mikroskopija atskleidžia leukocitų buvimą šlapime, prostatos sekrecijoje, sėklos skystyje, o bakteriologinio gydymo metodų rezultatai yra neigiami. Instrumentiniai tyrimo metodai (ultragarsas, cistoskopija, MRT, KT) neatskleidžia gretutinės patologijos požymių.

Lėtinio prostatito gydymas

Norint sėkmingai gydyti lėtinį infekcinį prostatitą, reikalinga racionali ir tikslinga antibiotikų terapija. Pasirenkami vaistai yra fluorochinolonai, dėl kurių liaukos audiniuose susidaro didelė vaisto koncentracija. Gydymo kursas trunka nuo šešių iki 12 savaičių. Ši antibiotikų terapijos trukmė yra būtina norint visiškai išnaikinti infekciją ir užkirsti kelią atkryčiui. Antros eilės vaistai.

Bakterinį lėtinį prostatitą galima išgydyti taikant nuoseklų ir tinkamą gydymą. Pacientams, kuriems dažnai pasitaiko recidyvų, būtina patikrinti imuninę būklę. Taip pat gali tekti atmesti ŽIV infekciją, kuri dažnai yra mažo antibiotikų terapijos efektyvumo priežastis. Tokiems pacientams galima skirti antibiotikų dozę, pakankamą bakterijų augimui slopinti.

Lėtinį nebakterinį prostatitą / CPPS gydyti sunku, nes infekcija nėra lėtinio dubens skausmo sindromo ar abakterinio lėtinio prostatito priežastis. Būtina rimtai kreiptis į problemą ir atsakyti į klausimą, kaip gydyti ligą, kurios priežastis nėra tiksliai žinoma.

Žinomos etiologijos trūkumas paaiškina, kodėl bandymai gydyti šią patologiją dažnai būna nesėkmingi.

Lėtinio aseptinio prostatito gydymo metodai yra šie:

 1. Antibiotikų terapija fluorochinolonais (visiems pacientams). Galimas infekcijos buvimas, kurio nenustatoma bakteriologiniu tyrimu.
 2. Alfa blokatoriai. Jie padeda pagerinti kraujotaką prostatos audiniuose. Efektyvumas yra mažas.
 3. NVNU ir kiti priešuždegiminiai vaistai yra labai veiksmingi, malšina skausmą ir gerina simptomus. Tačiau gydymas yra patogenezinis, po atšaukimo liga gali atsinaujinti.
 4. Kineziterapija ir fizioterapijos pratimai (joga, sportas, aktyvus gyvenimo būdas), padedantys pagerinti kraujotaką ir pašalinti venų užgulimą, hipoksiją, stiprinantys dubens raumenis. Metodas padeda pacientams, turintiems atitinkamų sutrikimų.
 5. Antidepresantai ir traukuliai (nėra įrodyta, kad jie veiksmingi).
 6. Chirurginis gydymas: prostatos liaukos pašalinimas lazeriu arba smulkia adata (neveiksmingas).

Prognozė

Sergant lėtiniu infekciniu prostatitu, daugumos pacientų prognozės yra palankios. Nuoseklus ir tinkamas gydymas antibiotikais yra sėkmingas daugiau nei 80% atvejų.

Lėtinio nebakterinio (aseptinio) prostatito / CPPS prognozė blogesnė. Gydymas tinka tik kai kuriems pacientams. Kitus ir toliau kenčia nuo lėtinio skausmo sindromo, nepaisant to, kad naudojasi visais turimais gydymo būdais. Liga turi ryškų poveikį psichoemocinei sferai ir seksualiniams santykiams.