Vyrų prostatito simptomai, priežastys ir diagnozė

Apie 40–60% poliklinikų urologinių pacientų yra lėtiniu prostatitu. Vyrų prostatito simptomai dažnai yra depresijos ir psichinių pokyčių priežastis.

Liga, kuria serga kas trečias vyresnis nei 25–30 metų vyras, nėra pavojinga gyvybei, tačiau jos diagnozavimo ir gydymo sunkumai sukelia ilgą lėtinę eigą ir dažnai sukelia negalią.

Supratimas apie prostatos funkcijas, uždegimo atsiradimo mechanizmus ir priežastis leidžia teisingai suprasti simptomus ir būtinybę laiku gydyti.

Prostatos liaukos funkcinė reikšmė

Pagrindinė jo funkcija yra specifinio skysčio (sekrecijos) išskyrimas 40–50 liaukų, kurios sudaro visą organo liaukinį audinį. Paslaptis yra 90–95% vandens ir pagrindinių mikroelementų, fosfolipidų, aminorūgšties spermino, suteikiančio spermai specifinį kvapą, fermentų, baltymų, citrinos rūgšties ir fruktozės. Visi komponentai turi savo paskirtį ir yra griežtai subalansuoti.

Prostatos paslaptis numato:

 1. Šlaplės ir spermos neutralios ar šiek tiek šarminės aplinkos susidarymas ir palaikymas. Ši aplinka teikia gyvybiškai svarbią spermos veiklą.
 2. Spermos skiedimas yra būtinas, kad spermatozoidai nesuliptų ir užtikrintų jų judėjimą. Lytinio akto metu spermatozoidai susimaišo su prostatos sultimis.
 3. Spermatozoidų gyvybingumas: išskyroje esančios medžiagos yra gemalo ląstelių veisimosi vieta, todėl jos gali kelias dienas būti moterų lytiniuose organuose iki kiaušinio apvaisinimo.
 4. Urogenitalinės sistemos apsauga nuo užkrėtimo cinku, sperminu, poliaminais ir imunoglobulinu A. Cinko koncentracija prostatoje yra 100 kartų didesnė nei kituose organuose. Jis turi ryškų antimikrobinį aktyvumą, kaupiasi liaukoje baltymų kompleksų pavidalu ir yra spermoje laisvoje būsenoje; sperminas ir poliaminai taip pat pasižymi dideliu antibakteriniu aktyvumu, o imunoglobulinai dalyvauja imuninėje prostatos ir šlaplės gynyboje.

Taip pat yra susijusi su prostata:

 • vykstant hormonų apykaitai, transformuojant testosteroną iš kraujo į aktyvųjį dihidrotestosteroną; pastarasis reguliuoja sekretorinę liaukos veiklą; šis procesas vyksta dalyvaujant tam pačiam cinkui;
 • šlapinantis lygiųjų raumenų skaidulų, esančių liaukos kapsulėje, pagalba;
 • ejakuliacijos procese kartu su dubens dugno raumenimis ir šlaplės dalimi, einančia per prostatą;
 • formuojantis orgazmo pojūčiui dėl vazos deferenų, einančių išilgai sėklinio tuberkulio šoninio paviršiaus; joje yra receptorių, kurie ejakuliacijos metu perduoda impulsus smegenims.

Taigi prostata kartu su dalyvavimu bendroje hormoninėje žmogaus būklėje ir jo gebėjimo daugintis užtikrinimu apsaugo urogenitalinius organus nuo oportunistinių ir patogeninių mikroorganizmų agresijos.

Priežastys ir veiksniai

Pagrindinė prostatos uždegimo priežastis yra patogeninių ir oportunistinių mikrobų patekimas į ją. 60% yra E. coli. Naujausi tyrimai patvirtina gonokokų ir Trichomonas infekcijų dalyvavimą uždegime. Pažeidus apsauginį liaukos barjerą ir sumažėjus vietinei imuninei gynybai, taip pat galima prasiskverbti į tokias infekcijas kaip mielės, mikoplazma ir ureaplasma, herpeso virusas ir citomegalovirusas, mikroorganizmai, sukeliantys kvėpavimo takų ligas (su burnos ir lytinių organų sąlyčio metodas), žarnyno mikroflora (analinio sekso atvejais) . . .

Esant tuberkuliozės ligoms, mikobakterijos gali plisti per kraują į prostatą. Pasitaiko pavienių tuberkuliozinio prostatito atvejų, tačiau jie būna reti.

Vyras, sergantis prostatitu, paskyrus gydytoją

Infekcijos prasiskverbimo į liauką būdai:

 • hematogeninis - su krauju iš kitų infekcijos židinių; tai vyksta per veninius prostatos indus, bendraujant su varpos, sėklidžių, tiesiosios žarnos, šlapimo pūslės ir inkstų venomis (įskaitant su tuberkulioziniais pažeidimais).
 • limfogeninis - per limfagysles
 • uretrogeninis - per šlaplę

Prisidėję veiksniai:

 1. Hormoninio lygio sutrikimas, visų pirma, testosterono lygio sumažėjimas, dėl kurio sumažėja antimikrobinis prostatos barjeras.
 2. Varikocelė (spermatozoido venų išsiplėtimas), hemorojus, apatinių galūnių varikozė. Šios ligos yra genetinio venų vožtuvų defekto rezultatas, dėl kurio sutrinka kraujo mikrocirkuliacija dubens organuose, padidėja vietinė temperatūra, kuri yra žemesnė nei įprasta (palyginti su bendra kūno temperatūra) ir palankių sąlygų gyvybinei mikroorganizmų veiklai sukūrimas.
 3. Osteochondrozė, stuburo juosmeninės dalies išvaržos diskai ir kiti inervacijos, sėdimo gyvenimo sutrikimai. Jie gali sukelti ilgalaikį prostatos indų spazmą (susiaurėjimą) arba, atvirkščiai, ilgesnį jų išsiplėtimą. Pirmasis sukelia kraujo tiekimo sutrikimus, antrasis - kraujo sąstingį.
 4. Apsvaigimas - alkoholinis, sukeliantis mažų indų paralyžių, ir nikotininis, prisidedantis prie jų užsitęsusio spazmo.
 5. Įvairios infekcinės ligos, cukrinis diabetas, dažnas ir ilgalaikis neigiamas psichinis poveikis, stresinės sąlygos, miego sutrikimai - visa tai prisideda prie bendro imuniteto sumažėjimo.

Prostatito tipai

Iš esmės pirmieji prostatito simptomai paaiškinami liaukos kraujo tiekimo pablogėjimu dėl uždegimo ar kraujagyslių spazmo, dėl kurio atsiranda deguonies trūkumas, sutrinka medžiagų apykaitos procesai, susidarant nepakankamai oksiduotiems skilimo produktams. Jie sukelia galingą daugelio nervų receptorių dirginimą, susijusį su sėklidžių, šlapimo pūslės, tiesiosios žarnos, varpos, dubens dugno raumenų nervų galūnėmis.

Pagal Nacionalinio sveikatos instituto siūlomą klasifikaciją (atsižvelgiant į uždegiminio proceso eigą) išskiriamas ūmus bakterinis prostatitas, kuris yra retas (apie 5% visų atvejų), ir lėtinis prostatitas. Pastarasis gali išsivystyti po ūmaus, tačiau 90% - 98% atvejų jis yra pirminis. Manoma, kad tai lemia seksualinius sutrikimus ir nevaisingumą.

Lėtinė forma skirstoma į:

 • Bakterinis.
 • Bakterinis arba lėtinis dubens skausmo sindromas (jei tyrimuose nėra bakterijų). Savo ruožtu jis skirstomas į uždegiminį ir neuždegiminį.
 • Asimptominis uždegimas (nesant akivaizdžių simptomų).

Klinikinės apraiškos

Ūminis prostatitas

Ūminę eigą išprovokuoja bet kokie mikroorganizmai ir jai būdingas beveik visų liaukų skilčių nugalėjimas beveik vienu metu. Dažniausia priežastis yra gonokokas. Uždegiminis procesas gali būti absceso arba difuzinio nepūlingo uždegimo forma. Dažniausi ūminio prostatito simptomai yra šie:

 • Šaltkrėtis ir aukšta kūno temperatūra (iki 38, 5apieir aukštesnė).
 • Sunkus apsinuodijimas - silpnumas, sąnarių skausmai, galvos skausmas, padidėjęs širdies ritmas, apetito stoka ir kt.
 • Stiprus tarpvietės, kirkšnies ir juosmens sričių skausmas.
 • Šlapimo sutrikimai - dažnas ir netikras potraukis, skausmas ir apsunkintas šlapinimasis, ūmus šlapimo susilaikymas.
 • Balkšvos arba skaidrios išskyros iš šlaplės.

Skaitmeninis prostatos tyrimas per tiesiąją žarną yra neįmanomas dėl stipraus skausmo. Be to, jis yra draudžiamas dėl galimybės išplisti (išplisti) infekciją į kraują ir išsivystyti septinę būklę.

Lėtinis prostatitas

Rekomenduojama klasifikacija atspindi tai, kad vyrų lėtinio prostatito požymiai yra labai įvairūs, o gydytojų nuomonė apie ligos vystymosi priežastis ir mechanizmus yra labai skirtinga. Diagnozė pagrįsta paciento skundais, klinikiniu tyrimu, atliekant skaitmeninį liaukos tyrimą tiesiosios žarnos (tiesiosios žarnos) ir ultragarso duomenimis. Šiuo atveju vertinamas skausmo laipsnis, dydis ir apimtis, kontūrai, konsistencijos tolygumas ir minkštėjimo ar sutankėjimo zonų buvimas.

Iš dalies funkcinis organo gebėjimas ir, svarbiausia, uždegimo procesų buvimas ar nebuvimas, taip pat ligos forma leidžia įvertinti prostatos sekrecijos tyrimą. Jis gaunamas atlikus piršto masažą prostata atliekant vėlesnę bakteriologinę medžiagos analizę (sekreciją), PGR (polimerazės grandininę reakciją), siekiant nustatyti oportunistinius mikroorganizmus ir genitalijų infekcijų sukėlėjus bei analizuojant spermogramą.

Dažni įvairių lėtinio prostatito formų simptomai:

 1. Diskomfortas ar (ir) vidutinis skausmas „skausmų" ir sunkumo pavidalu tarpvietės regione, atsirandantis ar sustiprėjęs išgėrus alkoholinių gėrimų, fizinio aktyvumo, lytinių santykių metu. Kartais jie yra laikini paroksizminio pobūdžio.
 2. Šlapimo ar lytinių santykių metu jaučiamas diskomfortas ir šlaplės pjūviai, nedideli seroziniai-pūlingi išskyros iš šlaplės (daugiausia po ilgesnio šlapimo sulaikymo).
 3. Staigus dažnas noras šlapintis (kartais iki 3 kartų per 1 valandą) ir nepakankamo šlapimo pūslės ištuštinimo jausmas, kuris paaiškinamas prostatos, jos raumenų skaidulų ir šlapimo pūslės nervinio reguliavimo pažeidimu.
 4. Gebėjimas apvaisinti sumažėja, kurį sukelia padidėjęs sekreto rūgštingumas, sumažėjęs ar nepakankamas spermatozoidų judrumas, jų agliutinacija (klijavimas) galvomis.
 5. Skausmas orgazmo metu arba neryškūs orgazmo pojūčiai, ejakuliacijos sutrikimai, išreikšti per anksti arba, atvirkščiai, per ilga lytinių santykių trukme. Šie reiškiniai yra susiję su uždegiminiu procesu sėklinio gumbelio srityje arba randais dėl uždegimo.

Pateikta informacija leidžia suprasti poreikį ir svarbą laiku kreiptis į kvalifikuotą specialistą, jei atsiranda tam tikrų simptomų ir atsisakoma taikyti įvairius netradicinius savigydos metodus. Gydymas skiriamas tik atlikus išsamų ir išsamų tyrimą, siekiant nustatyti ligos priežastį ir formą.

Diferencinė diagnozė

Diferencinė ūminio prostatito diagnozė ir vyrų lėtinio prostatito požymiai parodyti lentelėje:

Prostatito forma Pagrindiniai simptomai Laboratoriniai duomenys
Ūmus bakterinis
 • Ūmus, stiprus tarpvietės skausmas
 • didelis karščiavimas, intoksikacija,
 • drumstas, dažnai kruvinas, šlapimas
 • Leukocitozė (padidėjęs baltųjų kraujo kūnelių skaičius)
 • pagreitinta ESR
 • šlapimo analizėje daug eritrocitų ir leukocitų
 • galimas gonokokų buvimas
Lėtinė bakterinė
 • Vidutinis dubens dugno skausmas
 • skausmas ejakuliacijos metu,
 • priešlaikinė ejakuliacija, dizurija.
 • Kai kurių simptomų gali nebūti
 • Eritrocitai atliekant mikroskopinį liaukos sekreto tyrimą,
 • E. coli, enterobakterijų, Klebsiella ar kitų mikroorganizmų nustatymas bakteriologiniame ejakuliato tyrime
Lėtinis abakterinis (lėtinis dubens skausmo sindromas):
 • Vidutinis dubens skausmas 3 mėnesius
 • Atliekant įprastus tyrimus, bakterijos neaptinkamos
uždegiminis
 • Sunkūs dizurijos sutrikimai
 • esant 40 - 65% vidutinio sunkumo pilvo apačioje ir lytinių organų srityje 3 ar daugiau mėnesių
 • Leukocitų buvimas liaukos sekrete ir trečioje šlapimo dalyje atliekant Meares-Stamey testą (4 iš eilės einančių šlapimo porcijų tyrimas yra „aukso etalonas" laboratorinei lėtinio prostatito diagnostikai)
neuždegiminis arba nejudantis (40% pacientų, sergančių prostatitu)
 • Nedidelis dubens skausmas ir diskomfortas 3 ar daugiau mėnesių.
 • Disurijos sutrikimai yra reti.
 • Laboratorinių išvadų dėl uždegimo nėra
Asimptominis uždegiminis prostatitas
 • Klinikinių subjektyvių simptomų nėra
 • Uždegimo požymiai