Šiuolaikiniai prostatito gydymo metodai: medikamentinis ir nemedikamentinis gydymas

Prostatitas – dažna liga, galinti gerokai pabloginti vyro gyvenimo kokybę. Savarankiškas prostatito gydymas yra nepriimtinas, norint veiksmingai atsikratyti ligos, reikalinga kompleksinė ir tinkama vaistų terapija. Šiuolaikiniai prostatito gydymo metodai gali per trumpą laiką pašalinti simptomus ir užkirsti kelią tolesniam ligos progresavimui, o laiku gydant - visam laikui atsikratyti uždegimo. Kiekvienas žmogus, susidūręs su šia liga, turi žinoti, kokie metodai yra praktikuojami šiandien ir kuo jie skiriasi nuo konservatyvios terapijos, naudotos pastaruosius kelis dešimtmečius.

Ligos priežastys ir simptomai

sėdimas darbas kaip prostatito priežastis

Kiekvienais metais prostatitas jaunėja. Jei anksčiau su liga daugiausia susidurdavo vyresnio amžiaus vyrai, tai šiandien vis daugiau urologijos klinikų kreipiasi į 25-35 metų pacientus. Be to, palyginti su pastaruoju dešimtmečiu, sergamumas šia liga labai išaugo. Gydytojai tai sieja su šiuolaikinio žmogaus gyvenimo specifika, kurio organizmas tiesiog nespėja atsigauti dėl nuolatinio užimtumo ir dažno streso.

Pagrindinės šios ligos vystymosi priežastys yra šios:

 • infekcijos;
 • reguliaraus seksualinio gyvenimo trūkumas;
 • sėslus gyvenimo būdas;
 • imuniteto sumažėjimas.

Prostatitas pasireiškia gana specifiniais simptomais, todėl kiekvienas vyras nesunkiai gali laiku pastebėti prasidėjusį patologinį procesą. Pagrindiniai patologinio proceso simptomai prostatoje yra šie:

 • dažnas ir skausmingas šlapinimasis;
 • pilnos šlapimo pūslės jausmas, padažnėjęs šlapinimasis;
 • skausmas tarpvietėje, šlapimo pūslėje, tiesiojoje žarnoje;
 • seksualinė disfunkcija.

Esant ūminiam infekciniam uždegimui, šie simptomai būna ūmūs, kartu pakyla kūno temperatūra, bakterinės infekcijos atveju stebimas bendras organizmo apsinuodijimas. Jei kalbame apie lėtinį uždegimą, ši ligos forma pasireiškia periodiškais paūmėjimais, remisijos stadijoje simptomai pastebimai išsilygina, suteikdami klaidingą viltį visiškai pasveikti.

Pagrindinė šios ligos problema yra priešinės liaukos izoliacija, dėl kurios aktyviems vaistų komponentams sunku prasiskverbti į organo audinius. Be to, prostatitas greitai tampa lėtinis.

Jei ne šie du niuansai, ligą būtų galima visam laikui išgydyti kassavaitiniu antibiotikų kursu. Tačiau sergant ūmiu bakteriniu uždegimu šiandien tikrai įmanoma atsikratyti ligos vidutiniškai per 2-3 savaites, ko negalima pasakyti apie lėtinį prostatitą, kurio gydymas vis dar sunkus ir reikalaujantis ilgo gydymo kurso. Šios problemos verčia gydytojus ir vaistininkus nuolat ieškoti kažko naujo prostatito gydyme. Ilgamečio specialistų darbo rezultatas – šiuolaikiniai lėtinio prostatito gydymo metodai, skatinantys vyrus.

Šiuolaikinis medicininis gydymas

Bėga laikas, keičiasi vaistų gamybos technologijos, kuriami nauji vaistai, tačiau panacėja nuo prostatito dar nesukurta. Šiuolaikinis prostatito gydymas vaistais nedaug skiriasi nuo prieš 30 metų naudotų metodų, tik išsiplėtė vaistų galimybės ir į rekomenduojamą gydymo schemą įtraukta nauja vaistų grupė.

Naujausi vaistai nuo prostatito yra pagrįsti šių grupių vaistų receptais:

 • antibiotikai;
 • nesteroidiniai vaistai nuo uždegimo;
 • alfa blokatoriai;
 • angioprotektoriai ir imunomoduliatoriai.

Nepaisant visų medicinos laimėjimų, vis dar neįmanoma tiesiogiai paveikti uždegusios prostatos, kad nebūtų pašalinio poveikio, todėl praktikuojama ilgalaikė vaistų terapija.

Antibakteriniai vaistai išlieka šiuolaikinio lėtinio prostatito gydymo pagrindu, nes nėra kitų būdų pašalinti infekcijos šaltinį.

Antibiotikai ir NVNU

Prostatito gydymui naudojamų antibiotikų pasirinkimas gana platus, tačiau vaistas turi būti parenkamas atsižvelgiant į ligos sukėlėjo jautrumą konkrečiai veikliajai medžiagai. Pagrindiniai kriterijai renkantis gydymą antibiotikais:

 • veikliosios medžiagos gebėjimas prasiskverbti į prostatos audinius;
 • patogeninių mikroorganizmų atsparumo išsivystymo greitis;
 • šalutinių poveikių skaičius ir bendras vaisto toleravimas.

Dėl daugelio priežasčių pastaruoju metu tetraciklinų ir penicilinų vartojimas prostatito gydymui praktiškai nutrūko. Urologų pasirinkimas yra makrolidų ir fluorokvinolonų grupės vaistai.

Vartojant makrolidus, prostatos audiniuose pasiekiama didelė antibiotiko koncentracija, kuri leidžia pakankamai greitai sustabdyti uždegiminį procesą. Šiuos vaistus galima įsigyti šiuolaikinėmis dozavimo formomis (suspensija, geriamasis tirpalas), o tai labai palengvina namų terapiją. Be to, makrolidai praktiškai neturi įtakos virškinamojo trakto, kepenų ir inkstų veiklai, neturi amžiaus apribojimų ir beveik niekada nesukelia šalutinio poveikio.

Antroji vaistų grupė, kuriai gydytojai teikia pirmenybę, yra fluorokvinolonai. Tai yra galingos plataus spektro antimikrobinės medžiagos, naudojamos bakterinei infekcijai pašalinti. Išskirtinis bruožas yra minimali atsparumo išsivystymo rizika. Tai reiškia, kad vaistas gali būti vartojamas ilgą kursą, nesumažinant gydymo veiksmingumo. Tai ypač svarbu gydant lėtinį infekcinį prostatitą, kai trumpais intervalais gali prireikti iš karto kelių antibiotikų terapijos kursų.

Šiuolaikiniai vaistai nuo uždegimo yra vaistai, kurių pagrindą sudaro subrendusių bulių prostatos peptidai. Jie naudojami kaip tiesiosios žarnos žvakutės arba injekcijos. Šie vaistai būtinai skiriami sergant lėtiniu prostatitu, nes jie ne tik mažina uždegiminį atsaką, bet ir stabdo tinimą, normalizuoja prostatos funkcijas. Priešuždegiminės žvakutės gali būti skiriamos tiek kartu su antibiotikais, tiek iškart po tokių vaistų vartojimo kurso.

Skausmą malšinantys vaistai nuo prostatito

Šiuolaikinis simptominis vyrų prostatito gydymas beveik nepasikeitė, palyginti su prieš dvidešimt metų taikytais metodais. Skausmui mažinti taip pat vartojami NVNU (nesteroidiniai vaistai nuo uždegimo). Šiuos vaistus reikia vartoti dėl to, kad antibiotikai veikia gana lėtai ir turi būti vartojami mažiausiai 28 dienas. NVNU greitai pagerina bendrą savijautą, skausmas išnyksta per valandą po vaistų vartojimo. Terapijoje gali būti naudojamos ir žvakės, ir tabletės.

Alfa blokatoriai

Vienas iš būdingų prostatito simptomų yra šlapinimosi sutrikimas. Alfa adrenoblokatoriai yra modernūs vaistai nuo prostatito, turintys įtakos šlapimo pūslės raumenų tonusui. Šios grupės vaistai mažina šlaplės ir šlapimo pūslės spazmus, palengvina šlapinimosi procesą ir neleidžia išsivystyti pavojingoms prostatito komplikacijoms, tokioms kaip ūmus šlapimo susilaikymas.

Imunomoduliatoriai ir angioprotektoriai

Lėtinio prostatos uždegimo ryšys su bendra imuniteto būkle buvo nustatytas jau seniai, todėl šiuolaikinis vyrų prostatito gydymas neapsieina be imunomoduliatorių. Paprastai vietiniai imunomoduliatoriai skiriami tiesiosios žarnos žvakučių pavidalu, tačiau terapijoje taip pat plačiai naudojamos tabletės.

Angioprotektoriai yra vaistai, gerinantys kraujo mikrocirkuliaciją prostatos liaukoje. Jie papildomai turi antispazminį poveikį, mažina skausmą. Taip pat sergant prostatitu, nurodomas rutinas ir preparatai, kurių pagrindą sudaro askorbo rūgštis.

Svarbu atsiminti, kad šiuolaikinius vaistus prostatitui gydyti turėtų parinkti gydytojas. Savarankiškas gydymas gali pakenkti sveikatai.

Nemedikamentinis gydymas

Lėtinio prostatito atveju taikomas integruotas požiūris, derinant vaistų terapiją su nemedikamentiniais metodais. Tai leidžia pagerinti medžiagų apykaitos procesus prostatos liaukoje ir normalizuoti organo funkcijas, taip išvengiant tolesnio pavojingos ligos progresavimo.

Nemedikamentinio gydymo pasirinkimas priklauso nuo ligos formos ir simptomų sunkumo. Šiandien urologijos klinikose siūlomi įvairūs kineziterapijos metodai, skirti atkurti prostatos liaukos veiklą.

Prostatos masažas

prostatos masažas sergant prostatitu

Šį prostatos poveikio metodą vargu ar galima pavadinti šiuolaikišku, nes masažas naudojamas jau kelis dešimtmečius, tačiau tai jo veiksmingumo nekeičia. Kai kuriais atvejais neinfekcinį uždegimą galima sustabdyti vien masažo pagalba, todėl šis metodas vis dar išlieka populiarus ir paklausus gydymo būdas.

Technika susideda iš to, kad urologas įkiša pirštą į paciento tiesiąją žarną, apčiuopia prostatą ir keletą minučių masažuoja. Procedūra nesukelia diskomforto ir yra neskausminga. Tokio masažo seansas trunka ne ilgiau kaip penkias minutes. Gydymo kursą sudaro 10 procedūrų, atliekamų kasdien arba kas antrą dieną.

Prostatos masažas gali būti naudojamas ir kaip profilaktinė priemonė nuo lėtinio prostatito paūmėjimų. Kaip rodo praktika, norint atsikratyti ligos, pakanka kelių kursų su 3-4 mėnesių pertrauka.

Šiuolaikiniai aparatūros gydymo metodai

fizioterapija prostatito gydymui

Naujausi prostatito gydymo metodai apima šiuolaikinius fizioterapijos metodus, tokius kaip smūginės bangos terapija, mikrobangų hipertermija, ultragarsinis gydymas. Visi šie metodai yra skirti atkurti prostatos trofizmą.

Smūginės bangos terapija taikoma lėtinio prostatito pasekmėms gydyti. Metodas pagrįstas ruonių, atsirandančių lėtinio uždegimo vietose, sunaikinimu. Procedūra šiek tiek skausminga, tačiau sutrumpina bendro prostatito gydymo kurso trukmę maždaug perpus.

Mikrobangų hipertermija yra vienodo prostatos audinių šildymo metodas. Šis metodas pasiteisino gydant stazinį prostatitą, nes greitai pagerina prostatos sekreto nutekėjimą ir skatina vietinę kraujotaką bei limfos nutekėjimą.

Ultragarsinis gydymas turi įtakos dubens organų medžiagų apykaitos procesams. Šis metodas labai sustiprina vaistų terapijos poveikį, leidžiantį pasiekti stabilią lėtinio prostatito remisiją. Kelių šiuolaikinių metodų derinys padės atsikratyti ligos amžinai, tačiau tai užtruks.

Lazerio terapija

Vienas iš pažangių gydymo metodų yra lazerio terapija. Prostatos audinio poveikis lazeriu teigiamai veikia regeneracijos greitį ir padidina deguonies pernešimą, taip pagreitindamas atsigavimą. Be to, lazerio terapija efektyviai šalina skausmą, nes stimuliuodama kraujo mikrocirkuliaciją stabdo prostatos audinių patinimą.

Metodas naudojamas 10 procedūrų per dieną. Fizioterapija atliekama ligoninėje arba specialiame urologijos klinikos kabinete. Procedūra saugi ir neskausminga, pirmuosius rezultatus galima įvertinti po 2-3 seansų.

Elektroterapija

Elektros srovės poveikis tradiciškai išlieka vienu populiariausių nemedikamentinių prostatito gydymo metodų kartu su magnetoterapija. Elektros stimuliacija padidina prostatos liaukos tonusą, o tai ypač svarbu sergant lėtiniu prostatitu. Metodo privalumas – vaistų transportavimo į prostatos liauką pagerėjimas, dėl kurio plačiai paplito medikamentinė elektroterapija, pagrįsta vaisto taikymu šalia prostatos esančioje zonoje, vėliau veikiant elektros srove.

Populiariausi elektroterapijos metodai yra elektroforezė, darsonvalizacija, galvanizavimas.

Ozono terapija

Metodas yra gana efektyvus ir garsėja savo baktericidiniu poveikiu, tačiau populiarėja tik dėl procedūros sudėtingumo. Ozono terapija susideda iš ozonu praturtinto tirpalo įšvirkštimo į šlaplę ir tiesiąją žarną. Namuose procedūra neatliekama, tačiau dažnai siūloma SPA procedūroje. Ozono terapija pasižymi galingomis baktericidinėmis savybėmis, teigiamai veikia audinių atstatymo greitį ir stiprina vietinį imunitetą.

akupunktūra

akupunktūra sergant prostatitu

Kinijos metodai prostatito gydymui visada buvo naudojami, tačiau dabar jie vėl populiarėja. Vienas iš tokių gydymo būdų yra akupunktūra arba akupunktūra. Procedūra apima adatų montavimą specialiuose nervų taškuose, kurie yra atsakingi už įvairių organų ir sistemų darbą. Metodas atpalaiduoja, mažina stresą, padeda pagerinti kraujotaką, skatina audinių regeneraciją.

kamieninės ląstelės

Metodas pagrįstas paties paciento kamieninių ląstelių įvedimu į prostatos liauką. Tai suaktyvina organizmo savaiminio gijimo procesą, beveik akimirksniu padidina imunitetą, skatina medžiagų apykaitos procesus. Pagrindinis šio metodo pranašumas yra absoliutus saugumas. Trūkumas yra neįrodytas technikos veiksmingumas gydant prostatitą.

Hirudoterapija

Kitas alternatyvus gydymo metodas yra hirudoterapija. Metodas apima medicininių dėlių įrengimą, kurių seilės yra galingas baktericidinis agentas. Pati procedūra teigiamai veikia kraujo mikrocirkuliaciją, gerina limfos tekėjimą ir pašalina spūstis dubens organuose.

Kodėl prostatitas pavojingas ir kas atsitiks be gydymo?

Prasidėjęs infekcinis prostatitas yra potencialiai pavojingas prostatos absceso vystymuisi. Be to, netinkamas gydymas gali laikinai sumažinti simptomus, tačiau lems tai, kad liga tampa lėtinė, su kuria susidoroti nėra lengva. Savo ruožtu pažengęs lėtinis prostatitas yra potencialiai pavojingas sąaugų, akmenų susidarymui prostatoje, nevaisingumui ir impotencijai. Norint išvengti galimų komplikacijų, būtina laiku kreiptis į gydytoją dėl gydymo.