Narkotikų terapija sergant lėtiniu prostatitu

Prostatitas yra ūminis arba lėtinis prostatos liaukinio (parenchiminio) ir intersticinio audinio uždegimas.vaistai nuo prostatitoPirmą kartą prostatos uždegimą, kaip savarankišką nosologinę formą, Ledmišas aprašė 1857 m. Nepaisant beveik 150 metų senumo, prostatitas išlieka labai paplitusi, menkai suprantama ir sunkiai gydoma liga. Taip yra dėl to, kad daugeliu atvejų lėtinis prostatitas, jo etiologija, patogenezė ir patofiziologija lieka nežinomi.

Šiandien urologijoje nėra jokios kitos problemos, kai tiesa, abejotini duomenys ir aiški fantastika būtų taip glaudžiai susipynę, kaip lėtinio prostatito (CP) atveju.

Tai daugiausia lemia didelis ligos gydymo komercializavimo laipsnis, kuriam siūloma daugybė skirtingų metodų ir vaistų, kurie pradedami reklamuoti dar prieš gaunant patikimą informaciją apie jų veiksmingumą ir saugumą. Be to, agresyvi reklama, vykdoma naudojant visų rūšių žiniasklaidą, pirmiausia orientuota į pacientą, kuris nesugeba įvertinti visų siūlomo gydymo privalumų ir trūkumų.

Kita vertus, dėl šiuolaikinio medicinos mokslo raidos atsirado daugybė naujų CP gydymo principų ir metodų. Kiekvienas metodas turi savų privalumų ir trūkumų. Tačiau praktikuojantis urologas nesugeba perskaityti ir išanalizuoti vis didėjančios informacijos apie prostatito problemą apimties. Nepaisant didelio metodinės medžiagos, disertacijų ir publikacijų apie CP diagnozavimą ir gydymą, duomenų, reikalingų priimti, kaip standartą, formos praktiškai nėra.

Įvairius prostatito gydymo metodus skatina ir taiko daugybė medicinos centrų (kartais be urologo), farmakologinės įmonės ir net paramedicinos įstaigos.

Tai apsunkina veiksmingų klinikinių sprendimų priėmimą, riboja patikimų diagnozavimo ir gydymo metodų naudojimą, lemia gydymo „kaskadą", kai po vieno metodo nesėkmės paskiriamas kitas be tinkamos priežasties ir pan. Dėl to yra disbalansas tarp klinikinio ir ekonominio efektyvumo ir padidėjusios medicinos pagalbos teikimo išlaidos. Žinios apie įrodymais pagrįstos medicinos pagrindus ir principų įvedimas siekiant suvienodinti lėtinio prostatito diagnozės nustatymo metodus ir gydymo taktikos pasirinkimą padeda užpildyti šią spragą.

Ką reiškia lėtinis prostatitas? Šiuolaikinis termino „lėtinis prostatitas" aiškinimas ir ligos klasifikavimas yra dviprasmiškas. Po savo kauke gali paslėpti įvairiausias prostatos ir apatinių šlapimo takų būklių spektras, pradedant infekciniu prostatitu, lėtinio dubens skausmo sindromu ar vadinamuoju. prostatodinija su abakteriniu prostatitu ir baigiasi neurogeninėmis disfunkcijomis, alerginiais ir medžiagų apykaitos sutrikimais. Terminologinės vienybės trūkumas ypač svarbus neinfekcinio CP atveju, kurį įvairūs autoriai aiškina taip: prostatodinija, lėtinis dubens skausmo sindromas, postinfekcinis prostatitas, dubens dugno raumenų mialgija, stazinis prostatitas.

Daugelis ekspertų mano, kad lėtinis prostatitas yra daugiausia infekcinės kilmės uždegiminė liga, galimai pridėjus autoimuninių sutrikimų, kuriems būdinga prostatos parenchimo ir intersticinio audinio pažeidimas.

Reikėtų pažymėti, kad lėtinis bakterinis prostatitas yra 8 kartus dažnesnis nei bakterinė ligos forma - tai sudaro iki 10% visų atvejų.

JAV nacionalinių sveikatos institutų specialistai klinikinę lėtinio prostatito sampratą aiškina taip:

 • skausmo buvimas dubens / tarpvietės srityje, urogenitalinės sistemos organuose mažiausiai 3 mėnesius;
 • šlapinimosi sutrikimų obstrukcinių ar dirginančių simptomų buvimas (arba jų nebuvimas);
 • teigiamas (arba neigiamas) bakteriologinio tyrimo rezultatas.

Lėtinis prostatitas yra dažna liga, turinti įvairių simptomų. Dažnai yra publikacijų, kuriose nurodomas itin didelis CP dažnis. Pranešama, kad dėl prostatito darbingo amžiaus vyrų gyvenimo kokybė smarkiai sumažėja: jo poveikis buvo lyginamas su krūtinės angina, Krono liga ar miokardo infarktu. Remiantis apibendrintais Amerikos urologų asociacijos duomenimis, lėtinio prostatito dažnis svyruoja nuo 35 iki 98%, o reprodukcinio amžiaus vyrų - nuo 40 iki 70%.

Aiškių klinikinių ir laboratorinių ligos kriterijų nebuvimas ir subjektyvių nusiskundimų gausa lemia įvairių prostatos liaukos, šlaplės, taip pat neurologinių dubens srities ligų maskavimą diagnozuojant CP. Nepakankamą supratimą apie CP patogenezę liudija esamos klasifikacijos trūkumai, o tai yra rimta kliūtis suprasti ir sėkmingai gydyti šią ligą.

Šiuolaikinėje mokslinėje literatūroje yra daugiau kaip 50 prostatito klasifikacijų.

Šiuo metu užsienyje yra plačiai naudojamas ir priimamas kaip pagrindinė JAV nacionalinio sveikatos instituto klasifikacija, pagal kurią jie išskiria: ūminį bakterinį prostatitą (I), lėtinį bakterinį prostatitą (II), lėtinį bakterinį prostatitą ar lėtinį dubens skausmo sindromą (III). ), įskaitant uždegiminį komponentą (IIIA) (IIIB) arba be jo, taip pat besimptomį prostatitą su uždegimu (IV).

Klinikiniai lėtinio prostatito požymiai:

 • dažniausiai kenčia jauni vyrai nuo 20 iki 50 metų (amžiaus vidurkis - 43 metai);
 • pagrindinis ir dažniausias ligos pasireiškimas yra skausmas ar diskomfortas dubens srityje;
 • trunkantis mažiausiai 3 mėnesius;
 • simptominių apraiškų intensyvumas labai skiriasi;
 • dažniausiai skausmo lokalizacija yra tarpvietė, tačiau diskomforto jausmas gali atsirasti bet kurioje dubens srityje;
 • vienašalė skausmo lokalizacija sėklidėje nėra prostatito požymis;
 • imperatyvūs simptomai yra dažnesni nei obstrukciniai;
 • erekcijos disfunkcija gali lydėti CP;
 • skausmas po ejakuliacijos yra specifiškiausias CP, ir jis skiriasi nuo gerybinės prostatos hiperplazijos ir sveikų vyrų.

Mūsų šalyje sukaupta didžiulė medžiaga apie įvairių CP diagnostikos ir gydymo metodų naudojimą. Tačiau dauguma turimų duomenų neatitinka įrodymais pagrįstos medicinos reikalavimų: tyrimai nėra atsitiktinių imčių, atliekami su nedideliu stebėjimų skaičiumi, viename centre, be placebo kontrolės, o kartais ir visai be kontrolinės grupės.

Be to, nesant vieningos CP klasifikacijos, dažnai negalima suprasti, kokios pacientų kategorijos iš tikrųjų aptariamos aprašomuose darbuose. Todėl daugelio šiandien plačiai reklamuojamų ir naudojamų gydymo metodų efektyvumas (transuretrinis vakuuminis ekstrakcija, transuretrinė prostatos liaukos elektromagnetinė stimuliacija, LOD - terapija, transrektalinis, suprapubinis, transuretralinis ar intravaskulinis mažos energijos lazerinis švitinimas, prostatos akmenys ant pakaušio ir kt. ir kt. ), jau nekalbant apie „stebuklingumą", kurį kelia vietinės ir užsienio „patentuotos priemonės", negalima laikyti įrodytais.

Net tokio tradicinio metodo kaip prostatos masažas efektyvumas ir jo indikacijos vis dar nėra aiškiai apibrėžtos.

Narkotikų, skirtų gydyti lėtiniu bakteriniu (neinfekciniu) prostatitu, pasirinkimas, kurį NIH priskiria IIIA ir IIIB kategorijoms, yra nemenka problema. Taip yra dėl pačios „lėtinio bakterinio prostatito" sąvokos neapibrėžtumo, kylančio dėl neaiškios šios ligos etiologijos ir patogenezės. Visų pirma, ši klausimo formuluotė yra susijusi su IIIB kategorijos prostatitu, kuris taip pat apibrėžiamas kaip „lėtinis bakterinis prostatitas / lėtinis dubens skausmo sindromas" (CAP / CPPS).

Paradoksalu, tačiau yra faktas, kad gydant bakterinį prostatitą, daugelis autorių siūlo naudoti antibakterinius preparatus ir jie cituoja duomenis, rodančius pakankamai aukštą tokio gydymo efektyvumą. Tai dar kartą liudija apie nepakankamą ligos etiopatogenezės klausimų išsiaiškinimą, galimą infekcijos įtaką jos vystymuisi ir priimtos terminologijos nenuoseklumą, kurį mes nurodėme anksčiau, siūlydami atskirti sąvokas "abakterinis" ir ". neinfekcinis "prostatitas. Labiausiai tikėtina, kad BŽŪP / CPPS diagnozė slepia daugybę skirtingų sąlygų, įskaitant tas, kai prostatos liauka patologiniame procese dalyvauja tik netiesiogiai arba visai nedalyvauja, o pati diagnozė yra priverstinė duoklė farmacijos įmonėms, kurios reikia aiškaus termino, kad būtų galima apibrėžti indikacijas, paskiriant vaistinius preparatus.

Šiandien galime drąsiai teigti, kad dar nėra suformuotas vieningas požiūris į pacientų, sergančių CAP / CPPS, gydymą. Dėl tos pačios priežasties šioms ligoms gydyti buvo pasiūlyta įvairių vaistų, kurių pagrindines grupes galima apibūdinti taip:

 • antibiotikai ir antibakteriniai vaistai;
 • nesteroidiniai vaistai nuo uždegimo (diklofenakas, ketoprofenas);
 • raumenis atpalaiduojantys ir antispazminiai vaistai (baklofenas);
 • a1 adrenoblokatoriai (terazozinas, doksazosinas, alfuzozinas, tamsulozinas);
 • augalų ekstraktai (Serenoa repens, Pigeum africanum);
 • 5a-reduktazės inhibitoriai (finasteridas);
 • anticholinerginiai vaistai (oksibutininas, tolterodinas);
 • imuniteto moduliatoriai ir stimuliatoriai;
 • bioreguliaciniai peptidai (prostatos ekstraktas);
 • vitaminų ir mikroelementų kompleksai;
 • antidepresantai ir trankviliantai (amitriptilinas, diazepamas, salbutaminas);
 • nuskausminamieji;
 • vaistai, gerinantys mikrocirkuliaciją, kraujo reologines savybes, antikoaguliantai (dekstranas, pentoksifilinas);
 • fermentai (hialuronidazė);
 • vaistai nuo epilepsijos (gabapentinas);
 • ksantino oksidazės inhibitoriai (alopurinolis);
 • paprikų ekstraktas (kapsaicinas).

Negalima nesutikti su nuomone, kad CP terapija turėtų būti nukreipta į visas ligos etiologijos ir patogenezės sąsajas, atsižvelgti į proceso aktyvumą, kategoriją ir apimtį bei būti sudėtinga. Tuo pačiu metu, kadangi CP IIIA ir IIIB atsiradimo priežastis nėra tiksliai nustatyta, daugelio aukščiau išvardytų vaistų vartojimas grindžiamas tik epizodiniais pranešimais apie jų vartojimo patirtį, kuri dažnai abejotina nuo įrodymais pagrįstos medicinos požiūris. Iki šiol visiškas CAP gydymas yra sunkiai pasiekiamas tikslas, todėl simptominis gydymas, ypač IIIB kategorijos pacientams, yra greičiausias būdas pagerinti gyvenimo kokybę.

Antibakterinė terapija

Gydant lėtinį bakterinį prostatitą, dažnai empiriškai naudojami antibiotikai, dažnai turintys teigiamą poveikį. Tyrimuose iki 40% pacientų, sergančių CP, reaguoja į gydymą antibiotikais su bakterine infekcija ar be jos. Buvo įrodyta, kad kai kurių BŽŪP pacientų savijauta pagerėjo po antimikrobinio gydymo, o tai gali reikšti infekcijos buvimą, kurio negalima nustatyti įprastais metodais. Nickel ir Costerton (1993) nustatė, kad 60% pacientų, kuriems anksčiau diagnozuotas bakterinis prostatitas, kurie po antimikrobinio gydymo neigiamų 3-osios šlapimo dalies ir (arba) prostatos sekrecijos ir (arba) ejakuliacijos kultūrų fone parodė teigiamą augimo bakterijų flora prostatos biopsijose. Reikėtų nepamiršti, kad kai kurių mikroorganizmų (koagulazei neigiamų stafilokokų, chlamidijų, ureaplasmos, anaerobų, grybų, Trichomonas) vaidmuo kaip KP etiologiniai veiksniai dar nepatvirtintas ir yra diskusijų objektas. Kita vertus, negalima atmesti galimybės, kad kai kurie apatinių šlapimo takų komensai, kurie paprastai yra nekenksmingi, tam tikromis sąlygomis tampa patogeniški. Be to, iki šiol nežinomus infekcijos sukėlėjus galima nustatyti taikant jautresnius metodus.

Šiandien daugelis autorių mano, kad pagrįsta atlikti bandomąjį antibiotikų terapijos kursą pacientams, sergantiems BŽŪP, o tais atvejais, kai prostatitas yra gydomas, pataria jį tęsti dar 4–6 savaites ar net ilgesnį laikotarpį. Jei pasibaigus antimikrobiniam gydymui įvyksta recidyvas, būtina jį atnaujinti vartojant mažas vaistų dozes. Nepaisant to, kad pastaroji nuostata kelia tam tikrų abejonių, ji buvo įtraukta į Europos urologų asociacijos (2002) rekomendacijas.

Galbūt yra antibiotikų, kurie prasiskverbia į prostatos liaukos audinius, vartojimo pagrindimas. Tik keli antimikrobiniai vaistai patenka į prostatą. Norėdami tai padaryti, jie turi būti tirpūs lipiduose, turėti mažai baltymų surišančių savybių ir turėti aukštą disociacijos konstantą (pKa). Kuo palankesnis vaisto pKa, tuo didesnė neužkrautų (nejonizuotų) molekulių dalis kraujo plazmoje, kurios gali prasiskverbti į prostatos liaukos epitelį ir išplisti jos sekrete. Lipiduose tirpus ir minimaliai prisijungęs prie plazmos baltymų vaistas gali lengvai prasiskverbti į elektrai įkrautą prostatos epitelio lipidinę membraną. Taigi norint pasiekti gerą antibiotiko prasiskverbimą į prostatą, būtina, kad vartojamas vaistas būtų tirpus lipiduose ir turėtų pKa >8, 6, būdingas optimalus aktyvumas prieš gramneigiamas bakterijas, kai pH >6. 6.

Reikėtų nepamiršti, kad ilgalaikio trimetoprimo-sulfametoksazolo vartojimo rezultatai išlieka nepatenkinami (Drach G. W. ir kt. 1974; Meares E. M. 1975; McGuire EJ, Lytton B. 1976). Duomenys apie gydymą doksiciklinu ir fluorochinolonais, įskaitant norfloksaciną (Schaeffer AJ, Darras FS 1990), ciprofloksaciną (Childs SJ 1990; Weidner W. et al. 1991) ir ofloksaciną (Remy G. ir kt. 1988; Cox CE 1989; Pust RA ir kt. , 1989) atrodo labiau drąsinantys. Nickel J. C. ir kt. (2001) nustatė, kad ofloksacinas parodė tą patį poveikį prostatito II, IIIA ir IIIB grupėms. Neseniai levofloksacinas buvo sėkmingai naudojamas šiam tikslui, kaip parodė Nickel C. J. ir kt. (2003) pacientams, sergantiems CAP / CPPS.

Alfa 1 blokatoriai

Kai kurie mokslininkai teigia, kad CAB / CPPS sergančių pacientų skausmas ir dirginančio ar sunkaus šlapinimosi simptomai gali būti dėl apatinių šlapimo takų obstrukcijos, atsirandančios dėl šlapimo pūslės kaklo, sfinkterio, šlaplės susiaurėjimo ar disfunkcinio šlapinimosi su padidėjusiu šlaplės spaudimu. Tiriant vyrus, jaunesnius nei 50 metų, kuriems nustatyta klinikinė CP diagnozė, daugiau nei pusėje jų nustatomas funkcinis šlapimo pūslės kaklo obstrukcija, dar 24 proc. - obstrukcija dėl sfinkterio pseudodisinsinergijos, o apie 50% - detrusoriaus nestabilumas. pacientų.

Taigi tam tikra lėtinio prostatito forma yra susijusi su pradiniu simpatinės nervų sistemos disfunkcija ir alfa-1-adrenerginių receptorių hiperaktyvumu. Tai liudija šalies autorių darbai ir mūsų pačių pastebėjimai.

Aprašytas intraprostatinis latakų refliuksas, kurį sukelia turbulentinis šlapinimasis su aukštu intrauretraliniu slėgiu. Šlapimo nutekėjimas į prostatos latakus ir skilteles gali skatinti sterilią uždegiminę reakciją.

Literatūros duomenys rodo, kad alfa-1 blokatoriai, raumenis atpalaiduojantys vaistai ir kineziterapija sumažina simptomų sunkumą pacientams, sergantiems KAB / CPPS. Osborn D. E. ir kt. (1981 m. ) Placebu kontroliuojamame tyrime vieni pirmųjų vartojo neselektyvų vaistą fenoksibenzaminą, turinčią teigiamą poveikį prostatodinijai. Šlapimo srauto pagerėjimas blokuojant šlapimo pūslės kaklo ir prostatos alfa-1 receptorius blokuoja simptomus. Pagal alfa adrenoblokatorių tyrimų rezultatus klinikinė pažanga pastebima 48-80% atvejų. Apibendrinti 4 naujausių ir panašiai suplanuotų β1 blokatorių CP / CPPS tyrimų duomenys rodo teigiamą gydymo rezultatą vidutiniškai 64% pacientų.

Neal D. E. Jaunesnysisir mėnulis T. D. (1994) atvirame tyrime tyrė terazosiną pacientams, sergantiems CAP ir prostatodinija. Po mėnesio gydymo 76% pacientų pastebėjo simptomų sumažėjimą nuo 5, 16 ± 1, 77 iki 1, 88 ± 1, 64 balo 12 balų skalėje (p<0. 0001) vartojant dozes nuo 2 iki 10 mg per parą. Tuo pačiu metu, praėjus 2 mėnesiams po gydymo pabaigos, simptomų nebuvo 58% pacientų, kurie teigiamai reagavo į α1 blokatorių. Neseniai atlikto dvigubai aklo tyrimo metu po 14 savaičių 56% pacientų pagerėjo vartojant terazosiną, o 33% - vartojant placebą. Be to, 50% skausmo sumažėjimas pagal NIH-CPSI skalę nustatytas 60% aktyvaus gydymo grupėje, palyginti su 37% placebo grupėje (Cheah P. Y. et al. 2003). Tuo pat metu galiausiai grupės reikšmingai nesiskyrė šlapinimosi greičiu ir likusiu šlapimo kiekiu. Gul ir kt. (2001) analizuodami 39 pacientų, sergančių CAP / CPPS, kurie vartojo terazosiną ir 30 - placebą, stebėjimo rezultatus, pagrindinės grupės simptomų sunkumas sumažėjo vidutiniškai 35% ir placebo grupėje. Skirtumai tarp pradinio ir bendro terazosino grupėje ir tarp jos bei placebo grupės buvo statistiškai reikšmingi. Nepaisant to, autoriai padarė išvadą, kad norint gauti nuolatinį ir ryškų simptomų sumažėjimą, 3 mėnesių trukmės α1 blokatorių kurso nepakanka. Jie taip pat atkreipė dėmesį, kad terazosino dozė, vartojama 2 mg per parą, yra per maža.

Alfuzosinas buvo naudojamas neseniai atliktame 1 metų trukmės prospektyviniame, atsitiktinių imčių, placebu kontroliuojamame tyrime, kuriame dalyvavo 6 mėnesiai aktyvaus gydymo ir vienodas stebėjimo laikas. Po 6 mėnesių pacientams, vartojusiems alfuzoziną, NIH-CPSI skalėje pasireiškė ryškesnis simptomų sumažėjimas, kuris pasiekė statistinį reikšmingumą, palyginti su placebu ir kontrolinėmis grupėmis: 9, 9; Atitinkamai 3, 8 ir 4, 3 balo (p = 0, 01). Šioje skalėje reikšmingai sumažėjo tik su skausmu susiję simptomai, priešingai nei kiti, susiję su šlapinimu ir gyvenimo kokybe. Alfuzozino grupėje 65% pacientų NIH-CPSI skalė pagerėjo daugiau nei 33%, palyginti su 24% ir 32% placebo ir kontrolinės grupės pacientais (p = 0, 02). Praėjus 6 mėnesiams po vaisto vartojimo nutraukimo, simptomai pradėjo palaipsniui didėti tiek alfuzozino, tiek placebo grupėje.

Selektyvaus alfa-1A / D blokatoriaus tamsulozino naudojimas CP / CPPS taip pat rodo gerą klinikinį poveikį. Pasak Chen Xiao Song ir kt. (2002), vartojant 0, 2 mg vaisto 4 savaites, simptomų sumažėjimas NIH-CPSI skalėje užfiksuotas 74, 5% pacientų, taip pat Qmax ir Qave padidėjimas atitinkamai 30, 4% ir 65, 4%. . Narayan P. ir kt. (2002) pranešė 6 savaičių dvigubai aklo, atsitiktinių imčių, placebu kontroliuojamo tamsulozino tyrimo su pacientais, sergančiais CAP / CPPS, rezultatus. Vaistą vartojo 27 vyrai, placebą - 30. Tamsuloziną vartojusiems pacientams reikšmingai sumažėjo simptomų ir padaugėjo placebo grupėje. Be to, kuo sunkesni buvo pagrindiniai simptomai pagrindinėje grupėje, tuo labiau pasireiškė pagerėjimas. Nepageidaujamų reiškinių skaičius tamsulozino ir placebo grupėse buvo panašus. Teigiamas poveikis pasiektas 71, 8% pacientų. Po metų terapijos I-PSS skalės sumažėjimas buvo 5, 3 balo (52%), o QoL rodiklio sumažėjimas - 3, 1 balo (79%).

Šiandien dauguma ekspertų mano, kad reikia ilgai vartoti alfa-1 blokatorius, nes trumpi kursai (mažiau nei 6–8 mėnesiai) dažnai sukelia simptomų pasikartojimą. Tai įrodo ir vienas naujausių darbų su alfuzozinu: daugumai pacientų praėjus 3 mėnesiams po 3 mėnesių gydymo kurso pabaigos, buvo pastebėti simptomų atsinaujinimas. Manoma, kad ilgalaikis gydymas gali sukelti apatinių šlapimo takų receptorių aparato pokyčius, tačiau tokius duomenis reikia patvirtinti.

Apskritai atrodo, kad, kaip ir BPH atveju, pacientams, sergantiems CAP, visų α1 blokatorių klinikinis efektyvumas yra praktiškai vienodas ir jie skiriasi tik dėl jų saugumo. Tuo pačiu metu, kaip rodo mūsų pastebėjimai, nors vartojant β 1 blokatorių, visiškai neišvengiama ligos atsinaujinimo po vaisto vartojimo, tai žymiai sumažina simptomų sunkumą ir padidina laiką iki atkryčio.

Raumenis atpalaiduojantys ir antispazminiai vaistai

Kai kurie mokslininkai laikosi neuromuskulinės CAP / CPPS patogenezės teorijos (Osborn D. E. ir kt. 1981; Egan K. J. , Krieger J. L. 1997; Andersen J. T. 1999). Išsamus simptomų tyrimas ir neurologinis tyrimas gali parodyti tarpvietės ir dubens dugno raumenų simpatinės refleksinės distrofijos buvimą. Įvairūs sužalojimai nugaros smegenų reguliavimo centrų lygmenyje gali sukelti raumenų tonuso pokyčius, dažnai hiperspastinio tipo, kai urodinaminiai sutrikimai (šlapimo pūslės kaklo spazmas, pseudodisynergija) atsiranda ar atsiranda dėl šių sąlygų.

Kai kuriais atvejais skausmas gali pasireikšti pažeidus dubens raumenų pritvirtinimą vadinamajame. sukelti taškus į kryžkaulį, žandikaulį, gaktą, išeminius kaulus, endopelvinę fasciją. Tokių reiškinių susidarymo priežastys: patologiniai apatinių galūnių pokyčiai, operacijos ir traumos anamnezėje, užsiėmimas tam tikru sportu, pasikartojančios infekcijos ir kt. Šioje situacijoje raumenų relaksantų ir spazmolitikų įtraukimas į kompleksinę terapiją gali būti laikomas patogenetiškai pateisinamu. Pranešama, kad raumenis atpalaiduojantys vaistai veiksmingai veikia sfinkterio disfunkciją, dubens dugną ir tarpvietės raumenų spazmus. Osborn D. E. ir kt. (1981) pirmenybę teikia pirmajam raumenų relaksantų veikimo prostatodinijoje tyrimui. Autoriai atliko lyginamąjį, dvigubai aklą, placebu kontroliuojamą adrenerginių blokatorių fenoksibenzamino, baklofeno (GABA-B receptorių agonistas, ruožuotasis raumenis atpalaiduojantis vaistas) ir placebo veiksmingumo tyrimą 27 pacientams, sergantiems prostatodinija. Simptominis pagerėjimas buvo užfiksuotas 48% pacientų po fenoksibenzamino, 37% - baklofeno ir 8% - vartojusių placebą. Tačiau didelių perspektyvinių klinikinių tyrimų, kurie galėtų patvirtinti šios grupės vaistų veiksmingumą pacientams, sergantiems CAP / CPPS, dar nebuvo atlikta.

Nesteroidiniai vaistai nuo uždegimo ir analgetikai

Nesteroidinių vaistų nuo uždegimo, tokių kaip diklofenakas, ketoprofenas ar nimesulidas, vartojimas gali būti veiksmingas gydant kai kuriuos CAP / CPPS pacientus. Nuskausminamieji vaistai dažnai naudojami gydant CPPS sergančius pacientus, tačiau nėra pakankamai įrodymų apie jų veiksmingumą ilgesnį laiką.

Augalų ekstraktai

Tarp augalų ekstraktų labiausiai tiriami Serenoa repens ir Pygeum africanum. Priešuždegiminis ir edeminis Permixon poveikis realizuojamas slopinant fosfolipazę A2, kitus arachidoninės kaskados fermentus - ciklooksigenazę ir lipoksigenazę, kurios yra atsakingos už prostaglandinų ir leukotrienų susidarymą, taip pat įtakojant kraujagyslių uždegimo fazę. , kapiliarų pralaidumas, kraujagyslių sąstovis. Kaip parodė neseniai baigti morfologiniai tyrimai pacientams, sergantiems BPH, gydymas Permixon, atsižvelgiant į epitelio proliferacinio aktyvumo sumažėjimą 32% ir stromos-epitelio santykio padidėjimą 59%, žymiai sumažino uždegiminė reakcija prostatos audinyje, palyginti su pradiniais parametrais ir kontroline grupe (p< 0, 001).

Reissigl A. ir kt. (2003) vieni pirmųjų pranešė apie daugialypio Permixon tyrimo rezultatus pacientams, sergantiems CPPS. 27 pacientai gydėsi periksonu 6 savaites ir 25 buvo stebimi kontrolinėje grupėje. Po gydymo pagrindinėje grupėje simptomai sumažėjo 30% NIH-CPSI skalėje. Teigiamas gydymo poveikis buvo užregistruotas 75% pacientų, vartojusių permixon, palyginti su 20% kontrolinės grupės pacientų. Būdinga tai, kad 55% pagrindinės grupės pacientų pagerėjimas buvo laikomas vidutinio sunkumo ar reikšmingu, o kontrolinės grupės - tik 16%. Tuo pačiu metu 12 savaičių po gydymo nebuvo reikšmingų skirtumų tarp grupių. Šie duomenys rodo, kad periksonas teigiamai veikia pacientus, sergančius CAP / CPPS, tačiau gydymo kursai turėtų būti ilgesni.

Kito bandomojo tyrimo metu buvo pastebėtas uždegiminių žymenų TNF-a ir interleukino-1b sumažėjimas gydymo Permixon metu, kuris koreliuoja su simptominiu poveikiu (Vela-Navarrete R. ir kt. , 2002). Daugelis autorių atkreipia dėmesį į priešuždegiminį Pygeum africanum ekstrakto poveikį, jo poveikį liaukinio epitelio ląstelių regeneracijai ir prostatos liaukos sekreciniam aktyvumui, hiperaktyvumo sumažėjimą ir sužadinimo ribos padidėjimą. Tačiau šiuos eksperimentinius duomenis reikia patvirtinti klinikiniais tyrimais su pacientais, sergančiais CAP / CPPS.

Yra atskiri pranešimai apie teigiamą žiedadulkių ekstrakto (cerniltono) poveikį pacientams, sergantiems CP ir prostatodinija.

Apskritai, norint naudoti augalų ekstraktus pacientams, sergantiems CAP / CPPS, daugiausia turinčiais Serenoa repens ir Pygeum africanum, yra pakankamai teorinių ir eksperimentinių priežasčių, tačiau tai turėtų patvirtinti teisingi klinikiniai tyrimai.

5-alfa reduktazės inhibitoriai

Keletas trumpų 5a-reduktazės inhibitorių bandomųjų tyrimų patvirtina nuomonę, kad finasteridas teigiamai veikia šlapinimąsi ir mažina CP / CPPS skausmą. Morfologinis tyrimas, atliktas pacientams, sergantiems BPH, rodo reikšmingą uždegiminio filtrato užimamo ploto vidutinio ploto sumažėjimą nuo pradinių 52% iki 21% po gydymo (p = 3, 79 * 10-6). Apie sėkmingą 51 paciento, sergančio CP IIIA, gydymą finasteridu 6-14 mėnesių. (2002). SOS-CP skalėje skausmas sumažėja nuo 11 iki 9 balų, dizurija nuo 9 iki 6, gyvenimo kokybė nuo 9 iki 7, bendras simptomų sunkumas nuo 21 iki 16 ir klinikinis indeksas nuo 30 iki 23 balų.

Finasterido vartojimo NIH-IIIA kategorijos lėtiniam bakteriniam prostatitui pagrindimas (pagal Nickel J. C. , 1999):

 • Etiologijos požiūriu.

  Prostatos liaukos augimas ir vystymasis priklauso nuo androgenų.

  Eksperimentinių gyvūnų modelių metu buvo įrodyta, kad bakterijų uždegimą gali sukelti hormoniniai prostatos pokyčiai.

  Galimas finasterido poveikis disfunkciniam šlapinimuisi esant aukštam intrauretraliniam slėgiui, sukeliantis intraprostatinį refliuksą.

 • Morfologijos požiūriu.

  Uždegimas atsiranda prostatos liaukos audinyje.

  Finasteridas sukelia prostatos liaukinio audinio regresiją.

 • Klinikiniu požiūriu.

  Klinikinė sėkmė siejama su estrogenų sukeltu androgenų slopinimu.

  Finasteridas pašalina apatinių šlapimo takų disfunkcijos simptomus pacientams, sergantiems BPH, ypač esant dideliam prostatos tūriui, kai jame vyrauja liaukinis audinys.

  Finasteridas veiksmingai gydo hematuriją, susijusią su BPH, kuri yra susijusi su židininiu prostatos uždegimu.

  Atskirų urologų nuomonė apie finasterido veiksmingumą sergant prostatitu.

  Trijų klinikinių tyrimų rezultatai rodo galimą finasterido veiksmingumą mažinant prostatito simptomus.

Anticholinerginiai vaistai

Teigiamas anticholinerginių vaistų poveikis yra skubios, dienos ir nakties pollakiurijos simptomų palengvinimas ir normalaus seksualinio aktyvumo palaikymas. Turima teigiamos patirties naudojant įvairius M-anticholinerginius vaistus CAP / CPPS pacientams, kuriems yra sunkių dirginimo simptomų, tačiau be infravesikalinės obstrukcijos požymių, tiek monoterapijoje, tiek kartu su β1-adrenerginiais blokatoriais. Norint nustatyti šios grupės vaistų vietą gydant abakteriniu prostatitu sergančius pacientus, reikia atlikti papildomus tyrimus.

Imunoterapija

Kai kurie autoriai pritaria požiūriui, kad nebakterinio prostatito atsiradimą lemia imunologiniai procesai, kuriuos paspartina nežinomas antigenas arba autoimuninė reakcija. Pastaruoju metu vis daugiau dėmesio skiriama citokinų vaidmeniui kuriant ir palaikant CP. Jie praneša apie padidėjusio gama interferono, 2, 6, 8 interleukinų ir daugybės kitų citokinų kiekio nustatymą prostatos sekrecijoje. Jonas ir kt. (2001) ir Doble A. ir kt. (1999) nustatė, kad IIIB grupės abakterinio prostatito atveju padidėjo CD8 (citotoksinio) ir CD4 (pagalbinio) tipo T-limfocitų santykis, taip pat padidėjo citokinų kiekis. Tai gali reikšti, kad terminas „neuždegiminis" prostatitas, galbūt, nėra visiškai pakankamas. Esant tokiai situacijai, imuninė moduliacija naudojant citokinų inhibitorius ar kitus metodus gali būti veiksminga, tačiau prieš rekomenduojant šį gydymą reikia atlikti atitinkamus tyrimus.

Įvairūs imunoterapijos variantai yra labai populiarūs tarp šalies specialistų. Iš vaistų, kurie stimuliuoja ląstelių ir humoralinį imunitetą, yra: užkrūčio liaukos preparatai, interferonai, endogeninio interferono sintezės induktoriai, sintetiniai agentai. Šie rezultatai ypač domina atsižvelgiant į naujausius duomenis apie svarbų interleukino-8 vaidmenį CP IIIA, kai jis laikomas potencialiu terapiniu taikiniu (Hochreiter W. et al. 2004). Tuo pačiu metu reikia pažymėti, kad, mūsų nuomone, skiriant specialią imunokorekcinę terapiją reikia elgtis labai atsargiai ir imtis tik tuo atveju, jei pagal imunologinio tyrimo rezultatus nustatomi patologiniai pokyčiai.

Trankviliantai ir antidepresantai

Pacientų, sergančių CP / CPPS, psichinės būklės tyrimas leido suprasti psichosomatinių sutrikimų indėlį į ligos patogenezę. Tarp pacientų, sergančių CP, depresija yra gana dažnas atradimas. Šiuo atžvilgiu pacientams, sergantiems CAP / CPPS, rekomenduojama skirti raminamuosius vaistus, antidepresantus ir psichoterapiją. Iš naujausių darbų galima atkreipti dėmesį į leidinį apie salbutiamino vartojimą, kuris turi antidepresantą ir psichostimuliuojantį poveikį dėl to, kad veikia smegenų tinklinį darinį. Autorius stebėjo 27 pacientus, sergančius CP IIIB, kurie salbutaminą vartojo kartu, ir 17 pacientų kontrolinėje grupėje. Nustatyta, kad pacientams, vartojantiems šį vaistą, remisijos trukmė buvo žymiai didesnė: 75% po 6 mėnesių pagrindinėje grupėje, palyginti su 36, 4% kontrolinėje grupėje. Gydytiems salbutaminu padidėjo libido, bendras gyvybingumas ir teigiamas požiūris į gydymą.

Kraujotaką veikiantys vaistai

Nustatyta, kad pacientams, sergantiems CP, registruojami įvairūs mikrocirkuliacijos, hemokoaguliacijos ir fibrinolizės pokyčiai. Hemodinaminių sutrikimų korekcijai rekomenduojama vartoti reopoligliuciną, trentalą, escuzaną. Yra pranešimų apie prostaglandino E1 vartojimą pacientams, sergantiems BŽŪP. Reikalingi papildomi tyrimai tiek kuriant CAP / CPPS sergančių pacientų kraujotakos sutrikimų vertinimo metodus, tiek kuriant jų optimalios korekcijos schemas.

Bioreguliaciniai peptidai

Prostatileną ir vitaprostą plačiai vartoja vietiniai specialistai gydydami bakterinį prostatitą. Preparatai yra biologiškai aktyvių peptidų kompleksai, išskirti iš galvijų prostatos. Be aukščiau aprašyto imunomoduliuojančio prostatileno poveikio, buvo pastebėtas jo simptominis poveikis CP, priešuždegiminis, mikrocirkuliacinis ir trofinis. Tuo pat metu šios grupės vaistams iki šiol nebuvo atlikti tyrimai naudojant šiuolaikinius CAP / CPPS klinikinio vaizdo vertinimo metodus.

Vitaminai ir mineralai

Vitaminų ir mikroelementų kompleksai vaidina svarbų pagalbinį vaidmenį gydant pacientus, sergančius CP. Tarp jų svarbiausi yra B grupės vitaminai, vitaminai A, E, C, cinkas ir selenas. Yra žinoma, kad prostatos liauka yra turtingiausia cinko ir kaupia cinką. Antibakterinė apsauga siejama su laisvo cinko (prostatos antibakterinio faktoriaus - cinko peptido komplekso) buvimu. Sergant bakteriniu prostatitu, sumažėja cinko kiekis, kuris, vartojant šį mikroelementą, mažai keičiasi. Priešingai, sergant abakteriniu prostatitu, cinko kiekis atstatomas vartojant egzogeną. CP fone labai sumažėja citrinos rūgšties lygis. Vitaminas E. pasižymi dideliu antioksidaciniu ir antiradikaliniu aktyvumu. Selenas yra antiproliferacinė medžiaga ir laikoma onkologine apsauga, įskaitant ir nuo prostatos vėžio. Atsižvelgiant į tai, kas išdėstyta pirmiau, yra pateisinamas preparatų, kuriuose yra subalansuotų pagrindinių vitaminų ir mikroelementų, naudojimas. Vienas iš šių agentų yra preparatas, kuriame yra seleno, cinko, vitamino E, β-karotino ir vitamino C.

Fermentų terapija

Daugelį metų lidazės preparatai buvo naudojami kompleksinei pacientų, sergančių CP, terapijai. Neseniai pasirodė keletas vietinių autorių pranešimų apie teigiamą vobenzimo, kaip sisteminio fermentų terapijos vaisto, naudojimo kompleksinio gydymo pacientams, sergantiems CP, patirtį.

Šiandien šalyse, kuriose yra išvystytos sveikatos sistemos, rekomendacijos dėl ligų diagnozavimo ir gydymo rengiamos atsižvelgiant į įrodymais pagrįstos medicinos principus, pagrįstus aukšto patikimumo tyrimais. Kalbant apie CAP / CPPS vaistų terapiją, tokių tyrimų akivaizdžiai nepakanka. Įrodymais pagrįstos medicinos kriterijus atitinka tik medžiagos apie antibiotikų ir β 1 blokatorių naudojimą ir, esant tam tikroms tolerancijoms, augaliniai Serenoa repens ekstraktai. Duomenys apie visų kitų narkotikų grupių vartojimą daugiausia yra empiriniai.

Remiantis JAV sveikatos instituto (NIH) rekomendacijomis, dažniausiai naudojamas bakterinio prostatito gydymas pagal prioritetą, remiantis įrodymais pagrįstos medicinos kriterijais, gali būti pateiktas tokia seka:

 • Gydymo metodo prioritetas (0-5);
 • Antibakteriniai vaistai (antibiotikai) 4, 4;
 • Alfa1 blokatoriai 3, 7;
 • Prostatos masažas (kursas) 3, 3;
 • Priešuždegiminė terapija (nesteroidiniai vaistai nuo uždegimo, hidroksizinas) 3. 3;
 • Anestezijos terapija (analgetikai, amitriptilinas, gabapentinas) 3, 1;
 • Biofeedback gydymas (anorektalinis biofeedbackas) 2, 7;
 • Augalinis vaistas (Serenoa repens / Saw palmetto, quercetin) 2, 5;
 • 5alfa-reduktazės inhibitoriai (finasteridas) 2, 5;
 • Raumenis atpalaiduojantys vaistai (diazepamas, baklofenas) 2, 2;
 • Termoterapija (transuretrinė mikrobangų termoterapija, transuretrinės adatos abliacija, lazeris) 2. 2;
 • Kineziterapija (bendras masažas ir kt. ) 2. 1;
 • Psichoterapija 2. 1;
 • Alternatyvi terapija (meditacija, akupunktūra ir kt. ) 2. 0;
 • Antikoaguliantai (pentozano polisulfatas) 1, 8;
 • Kapsaicinas 1, 8;
 • Alopurinolis 1, 5;
 • Chirurginis gydymas (šlapimo pūslės kaklo, prostatos TUR, transuretralinis prostatos pjūvis, radikali prostatektomija) 1. 5.

Kiek kitoks lėtinio prostatito gydymo metodų akcentavimas Tenke P. (2003)

 • Antimikrobinė terapija ++++;
 • Alfa1 blokatoriai +++;
 • Priešuždegiminiai vaistai ++;
 • Žolelių vaistas ++;
 • Hormonų terapija ++;
 • Hipertermija / termoterapija ++;
 • Prostatos masažo kursas ++;
 • Alternatyvus gydymas ++;
 • Psichoterapija ++;
 • Alopurinolis +;
 • Chirurginis gydymas (TUR) +.

Taigi, gydant lėtinį bakterinį prostatitą ir CPPS, buvo pasiūlyta daugybė įvairių vaistų ir vaistų grupių, kurių vartojimas pagrįstas informacija apie jų poveikį įvairiuose ligos patogenezės etapuose. Išskyrus keletą išimčių, visa tai menkai patvirtina įrodymais pagrįsti tyrimai. Viltys pagerinti BŽŪP gydymo rezultatus ir ypač pacientų, sergančių dubens skausmais, yra susijusios su šių būklių diagnostikos ir diferencinės diagnostikos pažanga, ligos klinikinės klasifikacijos tobulinimu ir detalizavimu, patikimų duomenų kaupimu. klinikiniai rezultatai, apibūdinantys vaistų veiksmingumą ir saugumą aiškiai apibrėžtose pacientų grupėse.